Part No. RU-1545-08-150
Unit of Sale. Each
Barcode: RU-1545-08-150
Rutgerson stainless steel end caps for vertical round battens applications.
Ideal for use alongside the Rutgerson Batten Connectors and Reducers.
Part No. Diameter (mm) Length A (mm) Length B (mm) Outer Diameter C (mm)
RU-1545-06-057 6 mm 57 mm 97 mm 8 mm
RU-1545-06-085 6 mm 85 mm 125 mm 8 mm
RU-1545-06-150 6 mm 150 mm 250 mm 8 mm
RU-1545-08-057 8 mm 57 mm 97 mm 10 mm
RU-1545-08-085 8 mm 85 mm 125 mm 10 mm
RU-1545-08-150 8 mm 150 mm 250 mm 10 mm