Part No. RU-1000-25
Unit of Sale. Each
Barcode: RU-1000-25
The rings are made up of three parts: toothed washer, centre piece and plastic insert.
Remember only Rutgerson rings have their own ingenious ring remover!
SR10 10 mm 11 mm 25-35 US oz by hand 150-250
SR12 12 mm 13 mm 25-35 US oz by hand 300-350
SR14 14 mm 15 mm 25-40 US oz 3-5 ton / by hand 350-500
SR14 Long 14 mm 15 mm 25-40 US oz 3-5 ton / by hand 350-500
SR20 20 mm 22 mm 40-70 US oz 11-13 ton 700-1500
SR20 Light Duty 20 mm 22 mm 30-70 US oz 8-10 ton 600-1125
SR25 25 mm 28 mm 50-70 US oz 15 ton 1000-1600
SR25 Light Duty 25 mm 28 mm 50-70 US oz 11-13 ton 750-1300
SR35 35 mm 38 mm 70-90 US oz 22 ton 1455-2045
SR45 47 mm 48 mm 80-100 US oz 25 ton 2000-2500
SR55 55 mm 60 mm 80-100 US oz 25 ton (1st press) 2800-3200